Tisková informace č.1

6. března 2019 | Tiskové informace, Zajímavosti-diváci

V Klatovech, 5. 3. 2019

Dva měsíce před startem mají 54. Rallye Šumava Klatovy a 28. Historic Vltava Rallye schváleny a zveřejněny základní dokumenty, tzv. zvláštní ustanovení. Díky tomu mohl být spuštěn i systém elektronických přihlášek na soutěže, které jsou k nalezení společně s dalšími informacemi na těchto stránkách.

Nezvykle velký počet příjemných únorových dní jistě připomněl mnoha závodníkům i fanouškům teplé (až skoro letní) počasí, které v loňském dubnu provázelo minulý ročník klatovských soutěží. Jaké nás na konci dubna čeká letos, to se můžeme zatím jen sázet, už ale tušíme, jakou základní podobu bude mít trať. Před pár dny byly totiž vydány základní dokumenty pro obě souběžně konané soutěže. Z nich je na první pohled zřejmé, že se ve dnech 26. – 27. 4. 2019 dočkáme osvědčeného formátu podniku, ale i několika novinek. Ponořme se teď do tzv. zvláštních ustanovení trochu hlouběji a pokusme se zjistit, co organizátoři z Pošumavského auto moto klubu Klatovy v AČR pro účastníky nachystali.

Páteční program začne pro obě soutěže tradičně. Ze slavnostního startu odjedou vozy na Klatovský okruh, kde je jistě bude očekávat velké množství fanoušků. Už krátce po páteční třetí hodině odpolední se tam předvedou účastníci evropského i domácího šampionátu, jedoucí v rámci 28. Historic Vltava Rallye. Ty pak po páté odpolední vystřídají závodníci bojující o body do prestižního MČR v rally, zařazení do 54. Rallye Šumava Klatovy. Po loňském úspěchu se i letos dočkají diváci na okruhu startovního pole obou soutěží opakovaně, znovu se tak budou rychlá auta prohánět v okolí Čínova až do nočních hodin. Příznivci tradičních rychlostních zkoušek se v podvečer zřejmě vydají na Koráb, nebo zvolí novinku: „Stejně jako loni jsme se opět rozhodli přidat do programu novou rychlostní zkoušku, která se pojede nedaleko státních hranic v okolí Chudenína, a pokud je nám známo, v letošní podobě se nikdy nejela,“ popisuje ředitel soutěží Jiří Valenta a navazuje: „Dobře víme, že se mnohé erzety na českých rallye stále opakují, takže na nich mají výhodu zkušenější posádky, které mohou třeba i využívat starší rozpisy. Což není úplně to právě ořechové. Proto bychom rádi tratě obměňovali a lecjaké novinky jsme měli i v plánu, ale bohužel jsme narazili na nesouhlas některých obecních zastupitelstev. O to větší máme radost, že se nám podařilo zařadit alespoň Chudenínskou rychlostní zkoušku, která by mohla být zajímavým osvěžením páteční etapy. Sobotní etapa pak bude zahájena už osvědčeným způsobem – tedy ranní erzetou v blízkosti servisní zóny. Ale pozor, ta bude mít při třetím roce svého zařazení už třetí zcela odlišnou podobu.“ 

Nám už zbývá jen doplnit, že sobotní etapa bude mít na programu samozřejmě i náročné rychlostní zkoušky v okolí Sušice a Vacova, které doznaly oproti svým minulým podobám také různých změn, stejně jako servisní areál v Rozvojové zóně v Janovicích nad Úhlavou. Cíl soutěže bude pro úspěšné účastníky tradičně nachystán na klatovském náměstí Míru, kam se dostaví v sobotu odpoledne. Ode dneška bude možné na stránkách www.pamk.cz sledovat seznam přihlášených posádek pro obě soutěže. Termín uzávěrky je letos stanoven na neděli 14.4.2019, přihlášení do 1.4.2019 budou mít i letos slevu na přihlašovacím vkladu, který je pro 54. Rallye Šumava Klatovy jeden z nejnižších ze všech soutěží letošního seriálu MČR v rally. A koho uvidíme ve startovním poli? To se samozřejmě dozvíme, až se začne plnit seznam přihlášených, příslib startu ale máme od celé špičky našeho mistrovství v čele s Kopeckým, Pechem či Marešem. Mezi historiky by měly opět soutěžit mj. vozy španělského týmu Past Racing, které loni pořadí zcela ovládly. Na přesnou závodnickou sestavu si ale ještě musíme počkat.

Karel Špaček, tiskové středisko