Dramatickou úvodní etapu Historic Vltava Rallye ovládl ´Lucky´ 

22. dubna 2023 | Tiskové informace

První etapou zahájila 31. Historic Vltava Rallye, která je součástí evropského i domácího šampionátu historických vozů. Pořadí se měnilo od jejího úvodu až do samého závěru, kdy se do čela pořadí vyhoupla zkušená italská posádka ´Lucky ´– Fabrizia Pons s vozem Lancia Delta HF Integrale. Úvodním testem zahájila také 57. Rallye Šumava Klatovy, nejlépe se vedlo dvojici Václav Pech – Petr Uhel s Fordem Focus WRC. Boje pokračují o víkendu, vše důležité je k dispozici na stránkách www.pamk.cz .

 

Po společenském úvodu zahájila již závoděním v plném tempu 31. Historic Vltava Rallye. Na jejím čele se v průběhu úvodních pěti rychlostních zkoušek vystřídaly hned tři dvojice. Úvodní Andělický test s přehledem ovládl vítěz posledních dvou ročníků soutěže, Ital ´Zippo´ se spolujezdcem Arenou. Před cílem druhého testu je však zradil motor jejich vozu Audi Quattro a za cílem ´Korábu´ byli nuceni odstoupit. Do čela se v tu chvíli posunuli Maďaři Érdi a Kérek s Fordem Sierra RS Cosworth, ani oni vedení neudrželi, když je na poslední páteční rychlostní zkoušce překonali vítězové ročníku 2019, smíšená italská posádka ´Lucky´ – Fabrizia Pons s Lancií Delta HF Integrale. Druhá příčka patří po první etapě zmíněným Maďarům, třetí jsou Rakušané Wagner – Zaunerová s Porsche 911 SC. Do první desítky evropského pořadí se vmáčkli také domácí Stanislav Budil s Petrem Vejvodou, kteří se svým BMW 2002ti zároveň po první etapě vedou pořadí českého národního šampionátu. I někteří z favoritů národního klání měli smůlu – Vlastimil Neumann odstoupil po dvojitém defektu svého Mitsubishi Lancer Evo III, nedařilo se ani oběma českým nedávným mistrům Evropy. Miroslava Janotu vyřadila porucha motoru přímo před zraky diváků kultovního Klatovského okruhu, Vojtěch Štajf už o pár kilometrů dřív musel opustit páteční etapu kvůli nečistotám v palivu. Lídrem je tedy Budil, druhou příčku okupuje chodský pilot Jan Frei se Škodou 130LR, jemuž se mimořádně vydařila závěrečná páteční rychlostní zkouška na Korábu. Soutěži se vyhýbají větší havárie, v páteční etapě nebylo potřeba zdravotnického ošetřování kterékoliv posádky.

Prologem na Klatovském okruhu zahájila také 57. Rallye Šumava Klatovy, ve které se ujala vedení plzeňská dvojice Václav Pech – Petr Uhel s Fordem Focus WRC. Tady favorité nezaváhali, stříbro po pátku okupují obhájci prvenství Jan Kopecký s Janem Hlouškem, třetí jsou Filip Mareš s Radovanem Buchou. Soutěž pokračuje v sobotu a na rozdíl od historické ´Vltavy´vyvrcholí až v neděli.

Karel Špaček, tiskové středisko                              

Přikládáme ilustrační fotografie z minulých ročníků soutěží, autorem těchto fotografií je Jiří Jiřík. Autor připojil svůj souhlas s použitím fotografií v souvislosti s touto tiskovou zprávou, prosíme ale u případně zveřejněných fotografií také o uvedení jeho jména.