Slavná Rallye Wiesbaden zamíří opět na Klatovsko!

6. května 2019 | Tiskové informace, Zajímavosti-diváci

..I po padesáti letech se Rallye Wiesbaden navrací

Padesát let trvá spolupráce mezi Pošumavským automotoklubem v Klatovech a Wiesbadener Automobilclub im AvD. 30. května to bude také rovných padesát let, co v Československu startovala poprvé Rallye Wiesbaden. Rallye, která v mnohém změnila náš zaběhnutý stereotyp domácích automobilových soutěží, ale také pootevřela pohled do světa, který byl pro většinu našich lidí tehdy neznámý.

Rallye Wiesbaden patřila svého času k největším a nejznámějším automobilovým soutěžím v Německu. Byla také dlouhá léta součástí mistrovství Evropy! Jejími nejzářivějšími ročníky byly ty, kdy její historie byla spojena se Šumavou, městem Klatovy a Pošumavským automotoklubem. Jak se dostala tato věhlasná soutěž z lázeňského Wiesbadenu až na západ Čech?

Rallye Wiesbaden má dlouhou tradici. Její první ročník startoval již v roce 1921. Po druhé světové válce její tradice ožila v roce 1951 a rychle se ocitla na výsluní. Avšak ohromný rozvoj motorismu v šedesátých letech způsobil, že pro soutěžní vozy a jejich soutěže nezbylo na silnicích Hesenska místo. Zemská vláda další ročníky soutěže nepovolila. A tak funkcionáři wiesbadenského autoklubu hledali jinde. Našli zemi zaslíbenou. Československo. Nejdříve to zkusili v Písku a potom již nic nebránilo tomu, připravit další ročník ve spolupráci s Pošumavským automotoklubem v Klatovech.

Tady se odejely ony legendární ročníky, o kterých se mluvilo, mluví a bude ještě dlouho mluvit. Byly to pověstné tratě s rychlostními průměry v nočních sprint etapách přes 80 kilometrů za hodinu, s pavučinou tratě, která přiváděla navigátory k zoufalství, díky desítkám chytáků průjezdních kontrol. Servisní místa- žádná, přestávky na občerstvení – žádné. Pomoc mechanických vozů – kdo si co sehnal. Jídlo – naposledy v šest večer v klatovském hotelu Bílá Růže a potom až v cíli. Měnit poškozené a opotřebované díly na voze ???  Kde to žijete!

Taková byla atmosféra těchto rallye. Proto se dnes Rallye Wiesbaden již po několik let vrací „na místo činu“ aby s typy vozidel, které tenkrát brázdily Šumavou a Pošumavím připomínaly slávu „Wiesbadenu“ i dnes. Byť je to ve formě „Jízdy pravidelnosti“. Skvělá atmosféra, nádherná auta a nostalgické vzpomínky. Bude na co se dívat, bude to stát za  to!

Petr Bendl

Kde se můžeme s letošní ročníkem Rallye Wiesbaden setkat?

1. Etapa:

Start 9.5.2019 v německém Eschenfeldenu ve 13:00 , cíl na náměstí Republiky v Plzni

( 18:47 hod)

Dojezd do cíle 1.etapy v Plzni bude komentován včetně přestavení posádek a techniky.

Etapa měří 256 km a posádky musí absolvovat 7 zvláštních zkoušek o celkové délce 96 km.

1. Etapa:

Start v Plzni z parkoviště stadionu Viktorie (8.00), cíl v Regensburku. Přestávka v Klatovech na Erbenovo náměstí (od 12:14 hod)

a představení posádek na náměstí Míru. (od 13:19 hod)

Etapa měří 411 km a posádky musí absolvovat  11 měřených testů. o celkové délce 207 km

1. Etapa:

Regensburg – Wiesbaden tj. celé na území NSR. Slavnostní dojezd před lázeňským domem ve Wiesbadenu v 17:11 hod.